دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اختلال شخصیت منفعل – پرخاشگر

اختلال شخصیت منفعل – پرخاشگر

اختلال شخصیت منفعل – پرخاشگر

منفعل بودن این شخصیت باعث روند کند فعالیت ها و تصمیم گیری های اوست. دائما شکایت می کند دیگران او را درک نمی کنند بنابراین بدخلق و پرخاشگر است. همیشه درحال شکوه و شکایت از دیگران بوده و به شکلی غیر منطقی از صاحبان قدرت مثل مادر و پدر و روسای خود خشمگین و ناراضی است. او همیشه منفی باف است. ریشه های تحولی این اختلال شخصیت مربوط به خواسته ها و تمایلاتی است که در مقابل والدین با درماندگی و ضعف، ایستادگی می کند. خواسته های او عمدتا آموزشی، شغلی، اجتماعی، رابطه ای و مالی بوده است. او به جای اینکه خشم خود را نشان دهد و یا هر یک از این ا فکار و احساسات را مستقیما در مقابل والدینش بروز دهد ناراحتی و مخالفت خود را غیر مستقیم نشان می دهد. در مواردی می توان گفت این افراد والدینی سخت گیر داشته اند که برای جلب رضایت و تایید آن ها احساست و خواسته های خود را سرکوب می کرده اند. بنابراین به این نتیجه رسیده اند که تنها راه بروز خشم و انزجار پنهان و فرو خورده آن ها بستن راه موفقیت دیگران است.

به ندرت اتفاق می افتد که در مقابل افراد با نفوذ در مقابل و صاحب منصب به طور مستقیم پرخاشگری کند. موضع آن ها در برابر افراد بالاتر از خود دوگانه و مبهم است. از یک سو وابسته به تایید و توجه از دیگران است و از سویی دیگر ناامیدانه خواهان استقلال و خودکفایی است. بنابراین نسبت به همه افراد خشم فروخورده ای دارد که به شکلی آرام و نامحسوس نشان می دهد. در برابر افراد موفق خانواده و دوستان به راحتی می توانند با رفتارهای تضعیف کننده حمله کنند. در ظاهر ممکن است مطیع به نظر برسند انا با رفتار خود حالاتی از اهمال، لجبازی و فراموشی عمدی را نشان می دهند.

شخصیت منفعل- پرخاشگر، مسئولیت انجام کارها را با اشتیاق و تمایلی ظاهری بر عهده می گیرد اما در آغاز آن سرباز می زند و با تاخیر و تعلل قادر نیست کاری انجام دهد. اگرچه در ظاهر موافق و همراه است در برابر موفقیت و پیشرفت طرف مقابل ایستادگی می کند. او وانمود می کند که فراموش یا تصادفی بوده است و فقط خودش می داند که این رفتارها کاملا آگاهانه است. اغلب در پشت این ظاهر آرام و موافقش خشمی موج می زند و آماده برای دعواست. این فرد به مانند دیگی مملو از خشم و انزجار است که با چهره ای معصوم و نیت های به ظاهر خوبش سرپوش گذاشته است. او با افرادی که در کار خود موفق هستند پیوسته خصومت آمیز و رقابتی رفتار می کند.

در روابط بین فردی خصوصا با همسر، انتظار می رود با فراموش کاری و اهمال در مسئولیت های مهم ، کیفیت کاری ضعیف، تاخیر و عدم وقت شناسی حاضر شود. همچنین او معمولا کارها را اشتباه انجام می دهد تا از او درخواستی نداشته باشند. اگرچه در ظاهر بی گناه و بی غرض به نطر می رسد اما به مرور دیگران متوجه خشم منفی نگری او خواهند شد.

  • فرد مبتلا به اختلال شخصیت منفعل- پرخاشگر چه مشکلاتی را در روابط بین فردی خود تجربه می کند؟

زیرکی و پنهان کاری شخصیت منفعل- پرخاشگر در واقع همان عوامل انتقادی، تضعیف کننده و بدخواهانه را تشکیل می دهد که سبب می شود در رابطه عاطفی خودتبدیل به موجودی خطرناک شده که از نظر روانی و احساسی به طرف مقابل آسیب می زند و زندگی را تلخ و غیر قابل تحمل می سازد و حس بدبینی، دلزدگی و نیش و کنایه همراه او خواهد بود. اگرچه در برابر خواسته های همسر مخالفت مستقیم ابراز نمی کند ولی پس از آن مدتی سکوت حاکی از قهر و نارضایتی نشان می دهد و در ادامه آن کار را به طرز ناامید کننده ای پر اشتباه انجام می دهد و ارتباط را به جنگی خاموش تبدیل می کند. او هیچ گاه در مورد احساسی که دارد با اطرافیانش صادق نیست. تمتم لبخندها، سر تکان دادن های حاکی از رضایت و موافقت های او فقط در ظاهر وجود دارد. اما از درون شما را مانند والد یا همان شخص صاحب قدرت بی منطقی می داندکه باید با او ستیزه جویی و مخالفت کرد. چنین فردی از ناکامی شما شادی پنهانی حس می کند و نیز هرگونه شکستی در اجرای برنامه ها و نقشه های زندگی تان برایش خوشایند است. اگر خواهان ماندن در این رابطه هستید باید منتظر باشید تا به تدریج حرمت نفس خود را از بین رفته ببینید.

  • اگر رابطه با شخصیت منفعل- پرخاشگر تا این حد ناخوشایند است پس چرا جذب افراد منفعل- پرخاشگر می شوید؟

از آنجاییکه این افراد در برابر شرایط ناخوشایند سکوت می کنند و خشم خود را در وهله اول بروز نمی دهند در ظاهر بسیار جذاب و دوست داشتنی به نظر می رسند. هوش و حس شوخ طبعی از ویژگی های ظاهری شخص منفعل- پرخاشگر است که درنهایت باعث حیله و زیرکی آن ها می شود. بنابراین این اشخاص را بعد از اینکه مدتی از رابطه می گذرد و حریم برداشته می شود به سختی می توان دوست داشت.

اگر شما در تجربیات خود پی برده اید که اصولا جذب چنین افرادی می شوید از خود بپرسید که در نیازهای درونی تان چه چیزی باعث می شود که مدام در تلاش برای برقراری ارتباط با کسی باشید که اهل نیش و کنایه است و شخصیت تضعیف گر دارد؟ آیا این فضا برای شما آشناست و متوجه درد هیجانی آن نیستید؟ آیا از کودکی با چنین والدینی خو گرفته اید و مجبور بودید با سختی های این نوع ارتیاط همراه شوید؟ آیا والدین شما با خشم و پرخاش با شما رفتار می کرده اند و شما هم مجبور بوده اید برای گرفتن تایید از آن ها چیزی نگویید و نادیده بگیرید؟ یا شاید شما هم شخصیت منفعل- پرخاشگر هستید و این رفتارها را عادی می دانید؟

مسلما تلاش برای آرام کردن شخص منفعل- پرخاشگر از همان ابتدا محکوم به شکست است. این شخص نیاز دارد دیگران را بی انصاف و قدرنشناس ببیند. او در صحبت هایش از دیگران بدگویی می کند و علت مشکل در رابطه های قبلی خود را طرف مقابل دانسته و اورا بد طینت و بی رحم جلوه گر می نماید. او با این کار راهی برای ابراز وجود پیدا می کند. لطفا قبل از اینکه عزت نفس شما دستخوش تحقیر او قرار گیرد از بروز رفتارهای تضعیف گرانه او فاصله بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!