دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، تحریک پذیر و هیجانی هستند و رفتاری پر رنگ و لعاب، نمایشی و برونگرایانه دارند. اما علی رغم رفتار متظاهرانه و پر زرق و برقی که دارند اغلب نمی توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند. شیوع این اختلال در زن ها بیشتر از مردها است و ارتباط زیادی بین این اختلال شخصیت و اختلال جسمانی سازی یا سندرم بریکه و اختلالات مربوط به مصرف الکل دیده شده است.

بیماران مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی در مصاحبه، همکاری خوبی دارند و مشتاق هستند که تاریخچه خود را با جزئیات کامل شرح دهند. در صحبت کردن آن ها ژست ها، تاکیدها و مکث های نمایشی مشهود است. در گفتار آن ها لغزش های زبانی و جود دارند و بسیار چرب زبانی می کنند. اظهار نظرهای عاطفی در آن ها شایع ایت اما اگر مجبورشان کنید که وجود احساس خاصی مثل خشم، اندوه و خواست های جنسی را در خود ثبول کنند ابراز تعجب، نارضایتی یا انکار می کنند. این بیماران رفتارهای توجه طلبانه بسیاری از خود نشان می دهند چرا که می خواهند همواره مرکز توجه باشند و اگر کانون توجه واقع نشوند یا تحسین و تایید نشوند تندخو می شوند، گریه می کنند و دیگران را ملامت می کنند و به آن ها افتراهای ناروا می زنند. آن ها در افکار و احساسات خود اغلب مبالغه می کنند و هر چیز ساده ای را مهمتر از آنچه درواقع هست جاوه می دهند. رفتار اغواگرانه در این بیماران، از هر جنسی که باشند شایع است. پرداختن به تخیلات جنسی در مورد افرادی که با آن ها رابطه دارند شایع بوده ولی این تخیلات را بعضا بر زبان نمی آورند و به جای اینکه از نظر جنسی پرخاشگر باشند عشوه گر هستند و از نظر جنسی برعکس آنچه نشان می دهند سرد می باشند. این بیماران ممکن است به کژکاری روانی- جنسی مبتلا باشند. زن های نمایشی ممکن است آنورگاسمی داشته باشند و مردهای نمایشی هم ممکن است دچار ناتوانی جنسی باشند. برای آنکه مطمئن شوند نزد جنس مخالف جاذبه دارند ممکن است تکانه های جنسی خود را به عمل درآورند. نیاز آن ها به مطمئن ساختن خود تمامی ندارد با این حال روابط آن ها اغلب سطحی است و ممکن است افرادی مغرور، غرق در خود و دمدمی مزاج باشند. نیازهای بسیار شدید آن ها به وابستگی باعث می شود که زود به هر کس اعتماد کنند و خیلی راحت مورد فریب واقع شوند. آن ها از فهم احساسات واقعی خود عاجزند و نمی توانند انگیزه های خود را توضیح دهند. این افراد اگر تحت فشار روانی قرار گیرند حس واقعیت سنجی شان به راحتی مختل می شود.

با بالا رفتن سن علایم کمتری در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی دیده می شود اما از آنجا که انرژی این بیماران با افزایش سن کمتر می شود تفاوتی که در علایم آن ها دیده می شود ممکن است ظاهری باشد نه واقعی. این بیماران افرادی هیجان طلب هستند و ممکن است با قانون درگیر شوند، به سوء مصرف مواد روی آورند یا ابالی گری کنند.

  • فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی چه مشکلاتی را در روابط بین فردی خود تجربه می کند؟

از آنجایی که این افراد هیجات احساسی بی پایانی دارند در رابطه ایجاد تناقض می کنند. از یک سو واقعا شیفته طرف مقابل می شوند و از هر نظر شریک عشقی کاملی می شوند ولی به دلیل روحیه دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی که دارند دائما در تلاش برای جلب توجه با ایجاد صمیمیت و نزدیکی هستند. اگرچه رویاپردازی های عاشقانه دارند و شدت شور و هیجان را ابراز می کنند ولی در هم شکستن رابطه با کوچکترین تلنگری رخ می دهد. آن ها نیازهای عاطفی و روانی خود را از طریق جلب توجه و دریافت تمجید و تحسین دیگران ارضاء می کنند. با این حال ممکن است آن قدر محتاج تحسین و توجه دیگران شوند که دوستان و شریک عشقی خود را از خود برانند. بنابراین کوچکترین اشاره ای از طرف دیگران را نوعی آسیب رساندن عمدی تلقی می کنند. درچنین حالتی وقتی احساساتش به هر نحوی نادیده گرفته می شود با صدای بلند و درحضور دیگران همه ناراحتی را سر شما خالی می کنند. این افراد به رفتارهای نمایشی خود چاشنی فریبکاری اضافه می کنند تا بتوانند محبت و توجهی را که از دیگران انتظار دارند دریافت کنند. نیازهای عاطفی او ارضاء نشدنی می باشد.

آن ها از یک سو می توانند مهرطلب و محتاج باشند و از سویی دیگر برایشان دشوار است که یک رابطه عمیق، بادوام و هدفمند برای خود حفظ کنند. بی ثباتی در عشق از مهمترین ویژگی های آن هاست. شخصیت هیستریانیک یا نمایشی حقیقتا ظرفیت داشتن یک تعهد عمیق و پایدار را ندارد و هیچ کس قادر نیست اشتهای سیری ناپذیر او را برای جلب محبت و هیجان، ارضاء کند. ممکن است با عشوه گری و رفتارهای نمایشی بی پایانش شما را از خود دور کند. وقتی کسی تا این حد به دنبال ارضاء خواسته ها و نیازهایش می باشد چگونه می توان با او ارتباطی صمیمی، هدفمند و دوطرفه برقرار نمود؟

حتی او با همجنسانش رابطه ای ندارد و یا رابطه محدودی دارد زیرا آن ها اغلب از پذیرفتنش خودداری می کنند و می ترسند رفتارها و سبک لباس های زننده ای که می پوشد تهدیدی برای از دست دادن شریک عشقی شان باشد.

  • اگر رابطه با فرد نمایشی تا این حد ناخوشایند است پس چرا جذب افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی می شوید؟

رابطه عاطفی این افراد معمولا یک طرفه و خودمحور خواهد بود و بیشتر از اینکه صمیمیت عاطفی شکل گیرد در رابطه جنسی محدود می شود. اگر در این مرحله از زندگی خود، داشتن رابطه جنسی پر شور و حرارت برای شما کافی است ممکن است خود را عمیقا شیفته شخصیت نمایشی ببینید. اما اگر خواستار رابطه ای هستید که دو طرف یکدیگر را در نیازها، آرزوها و احساسات خود شریک می کنند متوجه خواهید شد که این فرد هیچگاه قادر نیست شما را به این خواسته برساند.

اگر شما در تجربیات خود پی برده اید که اصولا جذب چنین افرادی می شوید از خود بپرسید که در نیازهای درونی تان چه چیزی باعث می شود که جذب چنین شخصیت توجه طلبی شوید؟ چطور ممکن است شیفته فردی شوید که دیدگاهش به زندگی تا این حد سطحی و کم مایه است؟

پاسخی که می توان در توجیه علاقه مندی شما به شخصیت های نمایشی عنوان کرد این است که خود شما نیز توجه طلب هستید و به کسانی علاقه مند می شوید که درست مثل شما به ظاهر خود و حلب توجه دیگران اهمیت زیادی قائل می شوند. ممکن است هر دوی شما زندگی آمیخته با سبکی نمایش و هیجانی را می پسندید و به دنبالش می روید و دوست دارید هر دو به یک اندازه مرکز توجه دیگران باشید.

گاهی ممکن است شما انسان هیجان طلبی نباشید اما شیفته کسانی می شوید که این ویژگی را دارند تا شور و هیجان و رنگ و لعابی به زندگی شما دهند و زندگی سردتان را پر حرارت و نشاط آور کنند و اینچنین ذهن شما را به خود مشغول کنند. اینکه تا این اندازه می خواهید به واسطه شخص دیگری شادی را تجربه کنید می تواند به دلیل سرکوب کردن میل درونی تان به ماجراجویی و هیجان طلبی باشد.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!