دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اضطراب چیست؟

بهمن ۲۱, ۱۳۹۸ درمان‌ها
اضطراب چیست؟

اضطراب چیست؟

اضطراب، حدفاصل بین تجربه درونی و نقاب بیرونی ست. هرچقدر فرد به پذیرش خویش نزدیکتر باشد، اضطراب کمتری را تجربه میکند و هرچقدر که احساسات و هیجانات خود را پس زده و درعدم قبول آنها به سر ببرد ، از اضطراب بیشتری برخوردار ست. آرامش و تنظیم هیجانی، محصول صلح درون با خویشتن است. آنچنان که “هستیم” و نه آنگونه که “خوب” است.

بر طبق نظر سیله و سایر پژوهشگران فیزیولوژیست، اضطراب عبارت است از یک پاسخ، یک واکنش و یا سازگاری نسبت به محرکات محیطی و یا هر گونه تغییری که معمولا به صورت جسمی تظاهر پیدا می­کند در حالیکه در روانشناسی و جامعه شناسی، اضطراب به عنوان یک محرک مورد توجه قرار می گیرد و اشاره به موقعیت­های روانی اجتماعی مختلفی دارد که قادر به ایجاد اختلالات و بیماری­های جسمی و روانی در فرد می باشد یا نوعی پاسخ روان شناختی از قبیل حالات هیجانی منفی یا نشانه­ های استیصال را در بر داشته باشد.

تجربه اضطراب، و حتی پیش بینی آن، تجربه ناراحت کننده­ای است که مردم می­کوشند فورآ آن را برطرف کنند. انسانها به ویژه از راهبردهای خوبی برای بر طرف کردن اضطراب بهره مند­اند . غیر از « غلبه کردن بر ترس » مثل زمانی که دوچرخه سواری را یاد میگیریم ، یا « گریختن از صحنه » به هنگامی که دشمنان نیرومندی ما را تعقیب می­کنند، انسانها می­توانند در ذهنشان معنی و اهمیت سایق ها و تکانه­های مشکل آفرین را تغییر دهند. آنها این تغییرات را با استفاده از راهبردهای کنار آمدن یا دفاع­ها انجام میدهند که رایج­ترین آنها به عنوان نمونه، دفاع­هایی چون سرکوبی و فرا فکنی ، همانند سازی و دلیل تراشی هستند.

فرق ترس و اضطراب چیست؟

اگرچه اضطراب و ترس شامل نشانه­های بالینی شاهد هستند ولی بر خلاف ترس، اضطراب پاسخی در مقابل خطر نا آشکار و مبهم است به عبارت دیگر اضطراب احساس ناخوشایند بیمناکی و ترس ناراحتی کننده­ای از پیش بینی خطری است که منشآ آن مشخص نیست.

اضطراب، پاسخی عاطفی و فیزولوژیکی به احساس خطر همه جانبه­ی درونی ست که به سادگی کنار می­رود و با علائم بدنی همراه است. اضطراب یک علامت هشدار دهنده است که خبر از خطری قریب الوقوع می­دهد و شخص را برای مقابله آماده می­سازد. اما ترس واکنش به تهدیدی معلوم، خارجی و از نظر منشاء بدون تعارض است. اضطراب واکنش در مقابل خطر نامعلوم، درونی، مبهم و از نظر منشآ، همراه با تعارض است.

تعارض بین فرایندهای گوناگون شخصیت معمولا موجب نوعی عذاب روانی می­شود که فروید آنرا اضطراب می نامد. اضطراب می­تواند هوشیار یا نا هوشیار باشد و وجود آن همیشه علامت آن است که تعارض ایجاد شده است. زمانی که تعارض باعث می­شود که فرد احساس کند درمانده است و قادر به کنار آمدن نیست ، اضطراب ایجاد می­شود. شدت اضطراب تجربه شده به پیامدهای انتظار رفته برای خود بستگی دارد.

واژه­ی اضطراب هم به یک حالت روانی و عاطفی اشاره دارد که ممکن است از یک احساس ناراحتی کوچک به ترس یا وحشت حاد ادامه یابد. اضطراب طولانی یا شدید ممکن است منجر به بروز نشانگان جسمانی مثل تعریق، لرز، تهوع و احساس گیجی می­شود. اضطراب عموما واکنشی است که در شرایط ترس­آور رخ می­دهد و با افکار منفی و هراس آور تشدید می­شود. اضطراب، حالتی روانی و فیزبولوژیکی است که با ترکیبی از حالات شناختی، جسمی، عاطفی و رفتاری مشخص شده که باعث ایجاد یک احساس ناخوشایند است، که به طور معمول با ناراحتی، دلهره، ترس و یا نگرانی همراه است.

اضطراب از چند جنبه مورد بررسی قرار می گیرد؟

با توجه به تعریف اضطراب می­توان این حالت را مستقیمآ در ارتباط با آینده و فاقد یک عامل عینی و مشخص دانست که در عین حال می­توان سه جنبه اصلی را در آن مشخص نمود :

  1. جنبه فیزیولوژیکی
  2. جنبه حرکتی
  3. جنبه شناختی و روانی

جنبه فیزیولوژیکی اضطراب مربوط به برانگیختن سیستم عصبی است که آنرا به صورت یک هیجان معرفی می­کند، جنبه فیزیولوژی شامل پدیده­های قابل مشاهده است که معمولآ هم بروز نمی کنند مانند افزایش ضربان قلب ، افزایش تنفس ، مقاومت الکتریکی پوست ، تعریق ، حالت تهوع و اسهال. جنبه حرکتی شامل ارتعاشات عضلانی بیش فعالی به هم خوردن نظم و ترتیب و حرکات و پایین آوردن آستانه­ی پاسخ­های حرکتی ( از جا پریدن ) می­گردد. جنبه شناختی-روانی اضطراب به طور یقین تلقی نامطلوبی از رفتار مبهم و تهدید آمیز در آینده و احساس دلهره و نگرانی است که فرد نمی­تواند آنها را توصیف کند. بنابراین اضطراب دارای اجزاء یا مؤلفه هایی است که با یکدیگر آمیخته­اند و در یکدیگر اثر گذاشته و از یکدیگر تأثیر می­پذیرند و به شکلی همگی در تعریف و شناخت اضطراب مؤثرند.

جنبه­ های حرکتی جنبه­ های شناختی جنبه­ های فیزیولوژیکی
لرزش

ازجا پریدن

لکنت زبان

تفکرات

تصورات

خاطرات

ضربان قلب

تعرق

دفعات تنفس

مؤلفه‌های شناختی ترس، انتظار خطری واضح است، در حالی که مؤلفه­ی شناختی اضطراب، انتظار خطری مبهم است. در فوبی، فکر معمول این است که «سگ ممکن است مرا گاز بگیرد» در مقابل در اختلال اضطراب فراگیر، فکر معمول این است که ( اتفاق وحشتناکی ممکن است برای فرزندم بیفتد). مؤلفه بدنی اضطراب مانند ترس است : عناصر واکنش اضطراری، عناصر هیجانی اضطرار نیز همانند ترس است: دلهره، وحشت، تشویش، ورم معده. بالاخره اینکه، مؤلفه­های رفتاری اضطراب نیز همانند ترس هستند: جنگ و گریز فراخوانده می­شوند. اما موضوعی که فرد مبتلا باید از آن بگریزد یا اجتناب کند یا علیه آن باید پرخاشگری نشان دهد از وضوح کمتری برخوردار بوده و گاهی اوقات مبهم است . بنابراین، ترس بر پایه واقعیت، یا مبالغه خطری واقعی قرار دارد، حال آنکه اضطراب بر اساس خطر مبهم استوار است.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!