دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

دکتری روان شناسی

دکتری روان شناسی عمومی

روان شناس و مشاور

روان درمانگر

ن‍وشته های بلاگ

اهمیت مشاوره و روانشناسی

اهمیت مشاوره و روانشناسی

مشاوره و روانشناسی چه اهمیتی در زندگی دارد؟ چرا و چه زمانی باید به یک مشاور مراجعه کرد؟

مشاوره اگر توسط فردی که متخصص روان شناسی است صورت بگیرد می تواند تاثیر عمیقی بر افراد، خانواده ها و به طور کلی سلامت افراد جوامعه داشته باشد. خدمات روان شناسی و مشاوره به افراد کمک می کند تا در موقعیت های دشوار زندگی مانند مشکلات ارتباطی و بین فردی، کمک به بهبود مشکلات شخصیتی و انجام تست ها و ارزیابی های روانی، روابط عاطفی، روابط همسران، طلاق، استرس شغلی، مرگ عزیزان و مواجهه با سوگ، اختلالات شخصیت و درمان اختلالات روانشناختی مثل اضطراب، افسردگی، وسواس، حمله های وحشتزدگی، اختلال سازگاری، اختلال استرس پس از سانحه بتوانند بحران ها را مدیریت کرده و در بهترین مسیر حرکت کنند.

افراد ممکن است در زندگی خود با مشکلات و بحران هایی رو به رو شوند. این مشکلات می توانند ناشی از مسائل و استرس های محیطی و یا ناشی از بحران ها و مسائل روانشناختی و درونی باشند. هنگام برخورد با مشکلاتی که فشار روانی زیادی به بار می آورند مغز درگیر پردازش هیجانات زیادی خواهد شد. این درگیری مانع از این می شود که فرد بتواند از تمام ظرفیت های مغز خود برای حل مشکلات استفاده کند. در این شرایط است که استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره اهمیت پیدا می کنند.

گاهی ممکن است در موقعیت های زندگی با فکرهایی منفی و نگران کننده در مورد آینده روبرو شوید. افکاری که هر لحظه یادآوری می‌کند تو نمی‌توانی، ادامه نده، تلاش نکن، موفق نمی‌شوی، آنها تو را دوست ندارند و تو برای خانواده‌ات بی اهمیت هستی و مدام به ذهن فرد انرژی منفی و ناامیدی تزریق می‌کند. این افکار، استرس شما را زیاد می کنند و اعتماد به نفس و انگیزه را کم کرده و شما را با شکست-ها و ناراحتی‌هایی روبرو می‌کنند. اگرچه این اافکار حقیقی نیستند ولی تاثیری واقعی بر دنیای شما می‌گذارند و مدام در ذهنتان مرور می‌شوند و شما را از تصمیم گیری‌های مهم زندگی باز می‌دارند. افکار منفی، روابط خانوادگی را نیز برهم می زند و در زندگی ناراحتی‌هایی را بوجود می آورد که بعد از مدتی روابط خانوادگی شروع به سرد شدن می‌کند که ریشه همه این‌ها می‌تواند تنها یک رفتار اشتباه یا سوء تفاهم در خانواده باشد.

بهترین انتخابی که فرد را از این همه استرس و داستان پردازی های ذهن رها می‌کند، کمک گرفتن از روان شناس است.

در چنین موقعیت هایی روان شناس ها و مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا با آموزش مدیریت هیجان و با رویکردهای حل مسئله مراجع بتوانید به ترتیب اولویت با مشکلات خود رو به رو شوید و آن ها را حل و فصل نمایید. اگر این مشکلات بیشتر ناشی از اختلالات روانشناختی یا اختلالات شخصیت باشد درمانگر ارزیابی های روانی خود را آغاز می کند و با رسیدن به تشخیص درست با توجه به رویکرد انتخابی خود در این باره تلاش خواهد کرد تا در طی جلسات روان درمانی متعدد به ارتقای سلامت روان شما کمک کند.

در واقع امروزه در سراسر دنیا مردم قبل از شروع یک رابطه جدی برای زندگی مشترک به مشاوره ازدواج رجوع می‌کنند، افرادی که دوست دارند یک زندگی شاد و در کمال آرامش را تجربه کنند و با فرزندان و همسر خود درست رفتار کنند نزد روان شناس و مشاور می‌روند و زوج هایی که برای داشتن روابط عاطفی پایدار و عاشقانه ویا حل مشکلات زناشویی‌شان به مشاوره روابط همسران رجوع می‌کنند، تجربه بهتر و آرامش بیشتری در زندگیشان به دست می آورند.

آنچه از نظر روان شناس طرحواره درمانگر مورد اهمیت است نیازهایی است که در دوران کودکی توسط والدین برآورده نشده و در رابطه عاطفی امروز فرد، مشکلاتی را ایجاد کرده است. در جلسات درمانی، ریشه مشکلات بررسی شده و با بازوالدینی که توسط درمانگر صورت می گیرد طرحواره رفع شده و درمان صورت می گیرد.

خوشبختانه مراجعان ما امروزه با اعتمادی که به روان شناسی و اهمیت مشاوره پیدا کرده اند توانسته اند زندگی خود را از نقطه الف موجود به نقطه ب مطلوب رسانده و در جهت رشدشان گام بردارند. بنابراین حضور در جلسات مشاوره به منظور رشد فردی در بهبود روابط بین فردی و عاطفی صورت می گیرد تا بتوانند با تلفیقی از تجربه خود و دانش روان شناس دست در دست هم گذاشته و به سوی خلق زندگی بهتر، روابط مطلوب و حال خوب گام بردارند.

با سپاس از همراهی شما

دکتر مینا پورفرخ

متخصص روان شناسی

جمله معروفی است که می‌گوید، اگر می‌خواهی یک زندگی خوب را تجربه کنید، به این موضوع اهمیت زیادی بدهید که یک شروع و یک پایان خوب داشته باشید. همیشه قرار گرفتن در موقعیت جدید ما را دچار نگرانی‌هایی می‌کند، که کدام مسیر درست‌تر است و برای
یک تجربه خوب باید از ابتدا آن را درست و حسابی شروع کنیم و در مورد مساله مهمی مثل ازدواج نیز موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد.

اهمیت مشاوره ازدواج :

قبل از شروع و جدی شدن روابط مشاوره ازدواج به افراد کمک می‌کند تا آگاهانه و با توجه به فاکتورهای مختلف شخصیتی و نیازهای هر فرد، مخاطبش را انتخاب کند. به افراد کمک می‌کند تا با خصوصیات همدیگر بیشتر آشنا شوند و با در نظر گرفتن منطق در کنار احساساتسان، روابطی معقول و درست را در پیش بگیرند.

این افراد در مشاوره ازدواج با روش¬های حرف زدن در شرایط سخت با هم آشنا می‌شوند و این فرصت را پیدا می‌کنند تا با هم از روش متاسب‌تری ارتباط برقرار کنند. از انتظارات و توقعات هم در زندگی اطلاع پیدا می‌کنند و با در نظر گرفتن مهمترین فاکتورها در زندگی هر فرد، می‌توانند روابط مطمئن‌تری را در پیش بگیرند.

  • حفظ و بهبود یک رابطه

خواه این رابطه خانوادگی و بین همه اعضای خانواده مثل پدر و مادر با فرزندان باشد و خواه رابطه بین زن و شوهر باشد، گاهی برای بهتر شدن و بهبود رابطه¬هایمان برای از بین بردن سوء تفاهمات و یا حفظ یک رابطه خوب، نیاز به مشاوره داریم. ممکن است کمی زودرنج شده باشید یا احساس تنهایی کنید، ممکن است تصور کنید سایر اعضای خانواده نسبت به شما بی توجه شده¬اند، شاید احتیاج دارید با کسی درد و دل کنید و ممکن است روابطتان دچار تزلزل شده باشد. در همه این موارد و موضوعاتی شبیه به این¬ها اهمیت مشاوره مشخص است و بهترین راه برای آن رجوع کردن به مشاوره روابط همسران برای بهبود رابطه زناشوییتان است و اگر این موضوع نسبت به سایر اعضای خانواده رخ داده باید به مشاوره خانواده خوب رجوع کنید و برای ازتقای کیفیت روابط خانوادگیتان، هرچه سریع‌تر چاره جویی کنید.

یک دیدگاه بنویسید
Don`t copy text!